Кожна друга безготівкова оплата в Україні – це цифрова оплата з NFC або онлайн

Київ, 19 травня, 2021 р. – Онлайн і NFC-оплати поступово відвойовують лідерство у платіжних вподобаннях українців: кожна друга операція з карткою Mastercard у країні – це цифрова оплата за допомогою NFC-гаджета або ж онлайн, станом на кінець першого кварталу 2021 року. Швидкість, зручність і відсутність контакту – головні переваги діджитал-платежів, які так сильно полюбилися українцям.

Онлайн-оплати стають звичкою

Пандемія істотно прискорила розвиток цифрової комерції і онлайн-шопінгу. Українські користувачі оцінили переваги швидких і безпечних покупок в інтернеті, і як підтверджує статистика Mastercard – за останній рік у багатьох категоріях кількість онлайн-покупок зросла в рази.

Зростання кількості оплат онлайн в Україні (1-й квартал 2020 – 1-й квартал 2021):

  • Продуктовий ритейл – зростання в 2 рази;
  • Одяг – зростання в 2 рази;
  • Електроніка – зростання в 2 рази;
  • Освіта – зростання в 2 рази;
  • Ресторанна сфера – зростання на 70%;
  • Аптеки – зростання в 3 рази;
  • Товари для дому та інтер'єру – зростання 4,5 рази;
  • Спорттовари – зростання в 7,5 раз.

У деяких категоріях частка онлайн-оплат вийшла на перший план і сьогодні значно перевищує оплати у фізичних торгових точках. Так, українці оплачують комунальні послуги в 10 разів частіше онлайн: тут, по картках Mastercard, частка цифрових оплат становить уже майже 90%. У категорії транспортних сервісів вже більше 30% поїздок українці оплачують онлайн, авіаперевезень – 76%.

«Сьогодні робити покупки в інтернеті як ніколи просто та зручно: тисячі торговців переходять в діджитал, шопінг доступний 24/7, а завдяки останнім технологічним інноваціям клієнту навіть не потрібно брати картку в руки, щоб внести дані для оплати. Наприклад, можна оплачувати товари в один клік з Masterpass і раніше збереженою в ньому карткою, або ж розраховуватися токенізованою карткою онлайн – за допомогою Apple Pay, Google Pay та інших сервісів. За нашою статистикою, за останній рік кількість оплат оцифрованими картками онлайн виросла в 2,5 рази, і цей тренд буде тільки посилюватися», – підкреслив Юрій Батхін, віце-президент з розвитку бізнесу Mastercard в Україні та Молдові.

NFC – король офлайн

В офлайн-комерції користувачі також надають перевагу оплатам діджитал-інструментами і все частіше відмовляються від пластику. Мотиви такого переходу очевидні – платити смартфоном або годинником зручніше, швидше і безпечніше, адже гаджет завжди під рукою і передавати його нікому не потрібно. Так, згідно зі статистикою Mastercard, сьогодні вже 37% усіх безготівкових оплат у фізичному ритейлі в країні становлять NFC-транзакції – рік тому частка була на 10 п.п. нижче. Україна як і раніше стабільно входить у топ країн світу за кількістю NFC-оплат смартфонами і гаджетами з Mastercard.   

Особливо стрімко при цьому продовжує набирати обертів тренд на оплати носимими пристроями: так, нещодавно Україна увійшла в трійку країн-лідерів Європи за кількістю таких оплат по картках Mastercard. Сьогодні серед доступних в Україні носимих пристроїв з NFC – годинник Garmin і фітнес-браслет Xiaomi Mi Smart Band 4 NFC.

«В Україні вже майже чотири мільйони токенізованих карток, і з огляду на кількість смартфонів з NFC у користувачів, за найближчі 2-3 роки число оцифрованих карток може зрости до 10 мільйонів штук. А значить, кількість NFC-оплат буде рости пропорційно й надалі», –  зазначив Юрій Батхін.

Рік пандемії істотно вплинув на звички користувачів по всьому світу, і діджитал-трансформація –  тренд властивий практично всім країнам. За даними міжнародного звіту Mastercard Recovery Insights 2021, електронна комерція глобально виросла на 25-30% за рік пандемії – як в обсязі продажів, так і в кількості покупок. Крім того, споживачі стали активніше купувати онлайн на різних веб-сайтах і маркетплейсах: у середньому на 30% збільшилася кількість інтернет-магазинів, де користувачі здійснюють покупки онлайн.  

Yevheniia Kovalenko