Mastercard, markanın son zamanlardaki en büyük atılımını temsil eden kapsamlı bir ses mimarisi olan sesli marka kimliğini sunar. Tüketicilerin dünyanın her yerinde ister fiziksel, dijital isterse sesli ortamlar olsun, Mastercard ile etkileşime girdiği her yerde, farklı ve akılda kalıcı Mastercard melodisi sade ve kolay bir aşinalık sağlayacaktır.

Sesi Açın: Mastercard, Sesli Markasını Kullanmaya Başladı

MIAMI, FL | 8 ŞUBAT 2019

Mastercard Melodisi, GRAMMY® Haftasında Mastercard Sensory Lab’de ve Camila Cabello ile yeni ABD reklamlarında çalışacak.


Marka ifadesi için yeni bir tarz belirleyen Mastercard, markanın son zamanlardaki en büyük atılımını temsil eden kapsamlı bir ses mimarisi olan sesli marka kimliğini sunar. Tüketicilerin dünyanın her yerinde ister fiziksel, dijital isterse sesli ortamlar olsun, Mastercard ile etkileşime girdiği her yerde, farklı ve akılda kalıcı Mastercard melodisi sade ve kolay bir aşinalık sağlayacaktır. Bu haber, şirketin yakın zamanda bir sembol markasına geçişinin hemen ardından geldi ve marka dönüşümünün bir parçası oldu.

Mastercard Pazarlama ve İletişim Direktörü Raja Rajamannar şöyle dedi: “Ses, marka kimliğimize güçlü bir yeni boyut katıyor ve insanların bugün ve gelecekte Mastercard’ı nasıl tanıdığının önemli bir bileşenini oluşturuyor. Mastercard melodisinin farklı ve özgün olması ancak aynı zamanda küresel ve türler arasında uyarlanabilir nitelik taşıması için iddialı bir hedef belirledik. Sesli markamızın sadece varlığımızı güçlendirmekle kalmaması, dünya çapında kusursuz bir şekilde yankılanması da önemli.”


Küresel Yansıma, Yereldeki Anlam

Mastercard melodisinin dünyanın her yerindeki insanlar arasında yankı bulması için Mastercard, Linkin Park’tan müzikal yenilikçi Mike Shinoda da dâhil olmak üzere dünyanın dört bir yanından müzisyenleri, sanatçıları ve ajansları seçti.

Sonuç olarak ortaya, tutarlı bir küresel marka sesini korurken yerel olarak da anlam taşıyan, müzikal türler ve kültürler arasında uyarlamalarla farklı ve akılda kalıcı bir melodi çıktı. Bunun yanı sıra, enstrüman ve tempo çeşitliliği, Mastercard melodisinin operatik, sinematik ve eğlenceli gibi birkaç özgün tarzda ve ayrıca bölgesel versiyonlarda da sunulmasını sağlıyor.

Mastercard melodisi, şirketin ses mimarisinin temelini oluşturur ve müzik notaları, ses logoları ve zil seslerinden müzik ve satış noktası kabul seslerine kadar birçok varlığı kapsayacaktır.

Mike Shinoda şöyle dedi: “Mastercard melodisinde en sevdiğim şey, farklı kültürlere ve türlere uyarlanabilir nitelikte ve esneklikte olması. Büyük bir markanın insanlarla bağlarını güçlendirmek için kendisini müzik yoluyla ifade ettiğini görmek harika.”


Dijital Tüketici için Dijital Marka

2022 yılına kadar 40 milyar dolara ulaşacak sesli alışveriş beklentisi düşünüldüğünde[1], sesli kimlikler markaları tüketicilerle yeni bir boyutta birleştirmekle kalmıyor, tüketicilerin dijital ve mobil dünyada gün geçtikçe daha fazla alışveriş yapmalarını, yaşamalarını ve ödeme yapmalarını sağlayan araçlar hâline geliyor.

Gimlet’in Kurucu Ortağı ve Başkanı Matt Lieber şöyle dedi: “Ses, insanlara bir şeyler hissettiriyor. Onu markalar için bu kadar güçlü bir araç yapan da bu.” “Podcast’lerin, müzik akışının ve akıllı hoparlörlerin patlamasıyla, bir ses stratejisine sahip olmak, markalar için artık 'olsa ne güzel olur' değil, bir zorunluluktur. Sesli bir kimlik, yani bir markanın sesli kartviziti artık markanın görsel kimliği kadar önemli.”


Melodi GRAMMY Week®’te çalınacak

Mastercard, 61. GRAMMY Awards® öncesinde, markanın ses logosunu öne çıkaran ilk yaratıcı yayını olacak, GRAMMY adayı sanatçı Camila Cabello’nun yer aldığı yeni bir çok kanallı pazarlama programını başlatacak.

Cabello “Mastercard ile iş birliği yaptığım ve hayranlara yeni fırsatlar sunabildiğim için çok heyecanlıyım.” dedi.

Ayrıca, şirket yeni sesli markasını, ziyaretçilerin duyularını harekete geçirecek ve markayı yepyeni bir şekilde hayata geçirecek, Joe Freshgoods ve KYLE’den etkileşimli deneyimler ve özel ürünlerle dolu özgün bir alan olan, Fred Segal®’deki Mastercard Sensory Lab’de sunacak.

Fred Segal’in başkanı John Frierson şunları söyledi: “Fred Segal Sunset, yeni ve yenilikçi perakende deneyimleri söz konusu olduğunda Los Angeles’taki ilk adresidir. Bu nedenle mağazamızda satış noktasında yeni Mastercard sesli markasını öne çıkaracak ilk perakendeci olmaktan heyecan duyuyoruz. Sensory Lab, Fred Segal ve Mastercard’ın bu yıl iş birliği yaptığı birçok etkinlik için eğlenceli ve ilgi çekici bir başlangıç olacak.”

Mastercard Sensory Lab’de ziyaretçiler şunları deneyimleyecek:

Fred Segal kasasında ödeme yaparken yeni Mastercard işlem sesini duyacaklar

Sesli asistanlar için yeni Paha Biçilemez Şehirler’in içeriğine göz atabilecekler

Sadece Mastercard ile satın alınabilen özel Joe Freshgoods x Super Duper Kyle ürünlerini satın alabilecekler


Batı Hollywood’da 8500 Sunset Boulevard adresinde yer alan Mastercard Sensory Lab, Fred Segal’de 8 ve 9 Şubat tarihlerinde 11.00 - 18.00 saatleri arasında açık olacak. Daha fazla bilgi için @Mastercard’ı takip edin.

Mastercard sesi, ABD’de kullanıma sunulduktan sonra Londra’daki BRIT Ödüllerine ve ardından Barselona’daki Mobile World Congress’e doğru yola çıkacak. priceless.com için Mastercard’ın ilk akıllı hoparlör becerisinin lansmanı da dâhil olmak üzere, diğer etkinleştirme ve ses entegrasyonlarının önümüzdeki aylarda dünya çapında duyurusu yapılacak.