Basın Bültenleri

Haziran 2024
7 Haziran 2024

Mastercard’ın Paha Biçilemez platformu kullanıcılarına ayrıcalıklı deneyimler sunmaya devam ediyor. Dünyanın 40’tan fazla noktasında, yeme-içmeden alışveriş ve modaya, kültür-sanattan müzik ve eğlenceye, spor ve seyahatten konaklamaya kadar yaşamın farklı alanlarında tüketiciyle buluşan Paha Biçilemez platformu kapsamını genişletti. Platformun yeni durağı İzmir’in incisi Urla oldu.

7 Haziran 2024

Mastercard, yenilikçi teknolojilerini, uzmanlığını, kaynaklarını, iş birliklerini ve gönüllülerini çocuklara umut vermek için seferber etmeyi sürdürüyor. Mastercard, uluslararası sivil toplum kuruluşu Save the Children ve yerel ortağı Türk Eğitim Vakfı (TEV) ile birlikte deprem bölgesine desteğine devam ediyor.

Mayıs 2024
3 Mayıs 2024

Mastercard, küresel Çevresel, Sosyal ve Yönetişim faaliyetlerini özetlediği 2023 raporu’nu paylaştı.

Nisan 2024
19 Nisan 2024

Ödeme teknolojileri alanında dünyanın önde gelen şirketlerinden Mastercard’ın Türk mühendisleri tarafından geliştirilen ve dünyaya ihraç edilen dijital ödeme ve kart saklama çözümü Masterpass, 9. yılını kutluyor.

Şubat 2024
20 Şubat 2024

Mastercard, çözüm platformu Şikayetvar tarafından düzenlenen Mükemmel Müşteri Memnuniyeti Başarı Ödülleri’nde (Achievement in Customer Excellence - A.C.E Awards), Ödeme Sistemleri Kategorisi’nde en iyi müşteri deneyimini sunan marka olarak elmas ödülün (Diamond Award) sahibi oldu.

2 Şubat 2024

Yurt dışı menşeli kartların ülkemizde ödeme yapabilmesine ve ülkeye döviz girdisi almaya teknolojisiyle destek sunan Mastercard, Türkiye’de ve Türkiye’ye en çok turist gönderen ülkelerde gerçekleştirilen yabancı kartlı POS harcamalarını baz alarak 2023 yılına ait güncel turizm raporunu yayımladı. Mastercard verilerine göre Türkiye’de yabancı menşeli kartlarla yapılan işlemlerde, 2023 yılında 2022 yılına kıyasla adet bazında yıllık yüzde 12, ciro bazında ise yüzde 63’lük bir büyüme oldu. Turist sayısında ise yıllık yüzde 15’lik bir büyüme yaşandı. Kartlı turizm harcaması işlem hacmi ve işlem sayısında lokomotif ödeme yöntemi banka kartı oldu ve işlem adedi bazında yüzde 67 banka kartı ve yüzde 33 kredi kartı kullanıldı.

Ocak 2024
23 Ocak 2024

Teknolojide Kadın Derneği (Wtech), Cumhuriyet’in yüzüncü yılında Türkiye’nin teknoloji alanında geleceğini şekillendirecek bir projeye imza attı. “Teknolojinin Lider 100leri” isimli proje, teknolojide 100 kadın ve 25 erkek lider yetiştirmek için katılımcılara kapsamlı ve tamamen ücretsiz bir eğitim programı sunacak. Türkiye’nin önde gelen 69 destekçi markasının yer aldığı projenin basın lansmanı 22 Ocak 2024 Pazartesi günü The Ritz-Carlton İstanbul balo salonunda gerçekleşti.

8 Ocak 2024

Ödeme teknolojileri alanında dünyanın önde gelen kuruluşu Mastercard, ses tasarımcısı Beyza Doğuç ile “İstanbul’un Şarkısı” projesini hayata geçirdi. İstanbul’un ikonik seslerini, yapay zeka ile analiz edilmiş toplu ulaşım datalarıyla bir araya getiren videoya Levent Yüksel’in yorumladığı “İstanbul” parçası da eşlik ediyor.

2023
7 Kasım 2023

Ödeme teknolojileri alanında dünyanın önde gelen kuruluşu Mastercard, dünyanın en saygın gastronomi rehberlerinden biri olan MICHELIN Guide ile partnerliğine İstanbul’un ardından bu sene de İzmir ve Bodrum’la devam ediyor. MICHELIN Guide bu sene de Türkiye’nin zengin ve çok çeşitli gastronomi kültürünü daha geniş kitlelere yayarken ülkenin gastronomik cazibesini artırmaya devam edecek.

23 Ekim 2023

Mastercard, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılına özel hazırladığı ‘Cumhuriyetin Yeni Yüzleri’ kampanya filmini yayınladı. Filmde, yapay zeka ile tasarlanan, gelecekte ülkemizde yaşayacak olası yüzlere ve “Yüz Yıllık Cumhuriyetimiz: Paha Biçilemez” mesajına yer veriliyor.

23 Eylül 2023

Mastercard, yayınladığı raporla 2023’ün ilk 9 aylık harcama verilerini açıkladı. Rapora göre, bu dönemde yabancı turistlerin kartla yaptığı harcamalar, bir önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 20 artarken, turist sayısındaki artışa bağlı olarak işlem yapan kart sayısında ise yüzde 25 artış görüldü.

5 Eylül 2023

Mastercard Signals raporunun son sayısı yayımlandı. Rapor, üretken yapay zekânın özellikle bankacılık, perakende, turizm gibi sektörlerdeki büyük şirketler ve küçük işletmeler için müşteri etkileşimini güçlendirme, iş operasyonlarının verimliliğini artırma ve yazılım geliştirmeyi destekleme gibi birçok potansiyele sahip olduğunu ortaya koyuyor. Ayrıca bu dönüşümün en geç yedi yıl içerisinde tamamlanabileceğinin altını çiziyor.

15 Ağustos 2023

Mastercard, küresel ölçekte kurum kültürlerini ve çalışan deneyimini değerlendiren bağımsız araştırma kurumu Great Place to Work Enstitüsü tarafından verilen Great Place to Work® sertifikasının sahibi oldu. Şirketin bu başarısının temelinde tüm çalışanların birbirine saygı duyduğu, çeşitliliğin ve kapsayıcılığın önemsendiği bir çalışma ortamı sağlaması yer alıyor.

2 Ağustos 2023

Mastercard, haziran ve temmuz aylarını kapsayacak şekilde yaz döneminde Türkiye’de kart üzerinden yapılan turist harcama verilerini hesapladı. Verilere göre, en çok harcama 10 Haziran’da İstanbul ev sahipliğinde oynanan UEFA Şampiyonlar Ligi final maçı kapsamında 9-11 Haziran hafta sonunda gerçekleşti. Özellikle, yabancı turist harcamalarında bir önceki haftaya kıyasla yüzde 33 daha fazla harcama gerçekleştiği gözlemlendi. Öte yandan haziran ve temmuz aylarında en çok harcama yapılan bir diğer dönem ise bayrama denk gelen 3-9 Temmuz haftası olarak öne çıktı. Bu dönemdeki kart harcamalarında bir önceki yılın aynı haftasına kıyasla yüzde 18 oranında artış yaşandı. Türkiye'de yaz dönemi turist harcamalarının sektörel dağılımı incelendiğinde ise konaklama, restoran ve akaryakıt sektörlerinin toplam harcamalardan aldıkları payı artırdıkları görüldü.

17 Temmuz 2023

Mastercard, dünyanın en hızlı büyüyen e-sporu Valorant için düzenlenecek “Valorant Champions Tour”a (VCT) sponsor olduğunu duyurdu. Dünyanın en büyük e-spor oyunu League of Legends’ın ilk küresel sponsoru da olan Mastercard, böylece Riot Games ile iş birliğine bir yenisini daha ekledi. Oyun ve e-spor sektöründeki büyümenin devam etmesi ve 2026’da yıllık hasılasının 325 milyar doları aşması bekleniyor.

14 Temmuz 2023

Ödeme teknolojilerinin öncü şirketi Mastercard, yolculuk sırasında dijital ödemelerin avantajlarını yaymak için çalışmalarını sürdürüyor. Akıllı şehirler için yenilikçi ve güvenli ödeme çözümleri sunan Mastercard’ın Türkiye ve Azerbaycan Genel Müdürü Avşar Gürdal, “Şehir içi ulaşımdan otopark ödemelerine, tünel geçişlerinden köprü geçiş ödemelerine ve yakıt alımlarına kadar sunduğumuz ödeme çözümleri ile kurumlara kolaylık sunarken, tüketicilerin güvenle hareket edebilmelerini sağlıyoruz” dedi.

10 Temmuz 2023

Mastercard, Start Path programına beş finansal teknoloji (fintek) girişimini dahil ediyor. Startup’lar dört aylık program boyunca Mastercard’ın pazar lideri açık bankacılık teknolojisi, veri bağlantısı ve analitik çözümleriyle şirketlerini geliştirme fırsatı bulacak. Mastercard, 2014 yılından bu yana, Start Path programı aracılığıyla 49 ülkeden 360’tan fazla şirketle iş birliği yaptı.

13 Haziran 2023

UEFA Champions League ana sponsoru Mastercard ve İstanbul Şehir Hatları A.Ş., 10 Haziran'da İstanbul’da oynanan final maçının heyecanını tüm şehre yaymak için özel bir etkinlik düzenledi. Etkinlikte, Mastercard marka marşı İstanbul Şehir Hatları’na ait Moda Vapuru’na yerleştirilen 53 parçadan oluşan özel bir enstrümanla Tarihi Yarımada açıkları ve Boğaz Hattı'nda yankılandı.

9 Haziran 2023

Mastercard ve UEFA Foundation for Children depremden etkilenen çocuk ve gençlere umut ışığı olacak "Umut Sahaları" projesi için güçlerini birleştiriyor. Uluslararası sivil toplum kuruluşu Save the Children’ın rehberliğinde depremden en çok etkilenen Gaziantep Nurdağı, Hatay Antakya ve Adıyaman gibi bölgelerde kurulacak tesislerin ilki Haziran ayı içerisinde açılacak. Bu özel projeyle, doğal afetten etkilenen çocuklar için güvenli futbol sahaları yaratılarak, çocukların zihinsel ve fiziksel refahları desteklenirken, akran bağları da kuvvetlendirilecek.

1 Haziran 2023

Les Benjamins, ikonik Mastercard markasından ilhamla final maçı heyecanını yansıtan kapsül koleksiyonunu tanıttı

30 Mayıs 2023

UEFA Champions League’in ana sponsoru Mastercard ve ödeme ekosisteminin en büyük oyuncularından Garanti BBVA Ödeme Sistemleri 10 Haziran’daki finalin Türkiye’ye ekonomik açıdan katkısını hesapladı. Daha önce oynanan final maçlarında kartlar üzerinden yapılan harcamaların verileri analiz edilerek yapılan çalışmaya göre; Champions League Finali, ev sahipliği yapan kente 3 günde yaklaşık 75 milyon Euro getiriyor. Türk taraftarlar ise derbi günlerinde takımlarının mağazalarından normal zamanlara göre yaklaşık 3,5 kat daha fazla alışveriş yapıyorlar.

10 Mayıs 2023

UEFA Şampiyonlar Ligi’nin ana sponsoru Mastercard, yeni marka elçisini açıkladı. Milli Ampute Futbolcu Barış Telli, Mastercard’ın marka elçisi oldu.

27 Mart 2023

Mastercard Global Ekonomi Enstitüsü, 2023 yılında hem global perakende sektörü hem de tüketici iç görülerine ışık tutan bir rapor açıkladı. Değişen ekonominin tüketici seçimlerine etkisi, müşteri deneyiminde veri analitiğinin ve geniş ödeme seçenekleri sunmanın öneminin anlatıldığı rapor; aynı zamanda global ekonomik görünüme dair ipuçları da taşıyor.

13 Mart 2023

Mastercard, hayata geçirdiği Fintech Express programı ile ürünlerine kartlı ödemeler eklemek isteyen fintek ve girişimlere hızlandırılmış, anahtar teslim çözümler sunuyor.

11 Ocak 2023

Papara Mastercard, Thales ve BlindLook iş birliği ile geliştirdiği ve dünyada bir ilk olan yeni ürünü Voice Card’ı duyurdu. Voice Card ile görme engelli kullanıcılar işlem tutarını cep telefonundan duyabiliyor.

2022
28 Aralık 2022

Tüm dünyada sürdürülebilir çevre için karbon ayak izinin düşürülmesi, yenilebilir enerji ve çevre dostu yaklaşımlar gün geçtikçe daha önemli hale geliyor. Mastercard Sürdürülebilirlik Akademisi tarafından yapılan araştırma da tüketicilerin çevre duyarlılığına sahip olan markalara ilgi duymakla kalmayıp bu konuda çalışma yapmaları için onları zorladıklarını ortaya koyuyor.

20 Aralık 2022

Turizm iç görülerine ışık tutmak amacıyla hayata geçirilen 2022 Mastercard Turizm Raporu sonuçlandı. Araştırmaya göre; Türkiye’deki yabancı kart işlemleri geçen yılın aynı dönemine kıyasla TL bazında %225, dolar bazında ise %65 artış gösterdi. İstanbul, Antalya ve Muğla en çok ziyaret edilen ilk 3 il iken, Nevşehir turist harcamalarının en çok arttığı destinasyon oldu.

15 Kasım 2022

UPTION ve Mastercard, kullanıcıları için güçlerini birleştirdi. Mastercard, UPT’nin mobil uygulaması olan UPTION, kullanıcılarına tüm yurt dışı Mastercard logolu kartlara para transferi, hesaptan hesaba para transferi ve kart kullanımı çözümleri sunuyor. UPTION kullanıcıları mobil uygulama üzerinden yurt dışı para transferlerini Mastercard çözümleriyle ile daha fazla ülkeye ve yeni gönderim türleri ile gerçekleştirebiliyor.

25 Ekim 2022

BELBİM-Mastercard iş birliği kapsamında İstanbul toplu ulaşımında İstanbulkart’ın yanı sıra yurt içi ve yurt dışı temassız kredi, banka ve ön ödemeli kartlarla da ödeme yapılacak.

18 Ekim 2022

Ödeme teknolojileri alanında dünyanın önde gelen kuruluşu Mastercard’ın Doğu Avrupa Bölgesi Pazarlama ve İletişim’den Sorumlu Başkan Yardımcılığı pozisyonuna Yasemin Develioğlu atandı.

18 Ekim 2022

Mastercard Ekonomi Enstitüsü'nün "Değişen Cüzdanlar" raporu, dünyanın dört bir yanındaki tüketicilerin kolaylık, deneyim veya her ikisini birden sunan alışkanlıklara olan bağlılığını inceledi. Araştırma sürekli değişen ve benzeri görülmemiş küresel ekonomide, tüketicilerin neyi, nerede ve ne zaman harcadıkları konusunda yaptıkları seçimleri göstererek bir sonraki adımda nereye gittiğimize ışık tutuyor.

6 Ekim 2022

Ödeme teknolojileri alanında dünyanın önde gelen kuruluşu Mastercard, ilk defa gerçekleştirilecek olan MICHELIN Guide İstanbul'un resmi partneri oldu. Dünyanın en prestijli restoran değerlendirme sistemlerinden biri olan MICHELIN Guide İstanbul sayesinde İstanbul’un zengin gastronomi sahnesi global ölçeğe taşınacak.

26 Temmuz 2022

KOBİ’lerin dijitalleşme süreçlerini hızlandırmak için, Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) ile Mastercard iş birliğinde yürütülen “KOBİ’lerin E-Karnesi” projesi başladı.

26 Temmuz 2022

Ödeme teknolojileri öncüsü Mastercard El Ele Destek Hareketi projesiyle Altın Pusula Süreklilik/ Sürdürebilirlik ödülüne layık görüldü.

26 Temmuz 2022

Mastercard’ın EEMEA (Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrika) Bölgesinde yer alan dokuz pazarın yakından incelendiği araştırmaya göre; nakit, özellikle küçük işlemlerde en popüler ödeme biçimlerinden biri olmaya devam ediyor ve ankete katılanların yüzde 66'sı geçen yıl nakit ödeme yaptığını açıklıyor. Genel olarak, ankete katılanların yüzde 35'i geçen yıl daha az nakit kullandığını söylerken, dörtte birinden biraz fazlası daha fazla kullandığını söylüyor.

22 Temmuz 2022

Seyahat kısıtlamalarının ortadan kalkması, turizm harcamalarında güçlü bir artış yaşattı. Mastercard Ekonomi Enstitüsü tarafından yapılan araştırma; 2022 yılında eğlence ve iş amaçlı uçuş rezervasyonlarının pandemi öncesi seviyeleri aştığını, yolcu gemilerine, otobüslere ve trenlere yapılan harcamalarda ise önemli gelişmeler yaşandığını ortaya koyuyor.

20 Temmuz 2022

UEFA Şampiyonlar Ligi’nin 25 yıldan uzun süredir ana sponsorluğunu üstlenen Mastercard'ın futbol severlerle ilgili yaptığı araştırmaya göre, tribünde ve sahada güler yüzler görmek bir sporcunun maç içindeki performans süresini yüzde 12 uzatıyor.

27 Nisan 2022

Ödeme teknolojileri alanında dünyanın önde gelen kuruluşu Mastercard geçtiğimiz günlerde EEMEA bölgesinde yönetim organizasyonunda değişiklikler yaptığını duyurmuştu. Lider atamalarından biri de EEMEA Bölgesi Tüketici Odaklı Pazarlama Başkan Yardımcılığı pozisyonunda oldu.

19 Nisan 2022

Mastercard bünyesinde son olarak Mastercard Türkiye Başkan Yardımcılığı görevinde bulunan Avşar Gürdal, Mastercard Türkiye ve Azerbaycan Genel Müdürü olarak atandı.

19 Nisan 2022

Çevresel sürdürülebilirliği organizasyonunun tamamına yerleştiren Mastercard, hem kendisi hem de tedarik zincirinin çevresel etkilerini sürekli olarak iyileştirmeyi hedefliyor. Bu kapsamda ürün ve çözümlerini enerji açısından verimli bir ağ üzerine kuran şirket, KOBİ’lerin yenilebilir ve depolanabilir enerji ihtiyaçlarına yönelik bir dizi kampanya açıkladı. Özel sunduğu kampanyalarına bir yenisini daha ekledi.

31 Mart 2022

Mastercard Paha Biçilemez İstanbul Platformu eğlenceden gastronomiye, spordan, seyahat ve alışverişe farklı kategorilerde yepyeni içerikleriyle paha biçilemez dijital deneyimler sunuyor.

31 Mart 2022

Ödeme teknolojileri alanında dünyanın önde gelen kuruluşu Mastercard, EEMEA bölgesindeki operasyonel değişikliklerine bir yenisini daha ekledi. Mastercard’ın profesyonel servis ağı oluşturan danışmanlarını bir araya getiren Mastercard Danışmanlık Hizmetleri’nde üst düzey atamalar gerçekleşti.

21 Şubat 2022

Ödeme teknolojileri alanında dünyanın önde gelen kuruluşu Mastercard, bu alandaki danışmanlık hizmetinin çerçevesini genişleterek açık bankacılık, açık veri, kripto ve dijital para birimleri ve ÇSY (Çevre, Sosyal ve Kurumsal Yönetim) konularına yönelik yeni hizmetler sunacağını duyurdu.

21 Şubat 2022

Mastercard Global Ekonomi Enstitüsü 2022 yılında bireysel ekonomik beklentilerimize ışık tutan bir rapor açıkladı. Dijitalleşme, seyahat, tasarruf ve ekonomideki trendlerin nasıl bir araya geleceğine dair öngörülerin yer aldığı rapora göre pandeminin en önemli etkisi tasarruf alanında oldu. Pandemi sürecinde başlayan tasarruf trendinin 2022 yılında da devam edeceği öngörülüyor.

21 Ocak 2022

Toplu taşımada temassız kart kabulü sağlayan Mastercard Temassız Toplu Taşıma uygulamasının Türkiye’de kullanıldığı şehirlerin sayısı son olarak Kastamonu ve Safranbolu’nun katılmasıyla birlikte 43’e çıktı.

20 Ocak 2022

Ödeme teknolojileri alanında dünyanın önde gelen kuruluşu Mastercard’ın, Masterpass kart saklma altyapısı üzerinden elde ettiği harcama verilerine göre yılbaşı alışverişinde en büyük payı ulaşım giderleri aldı. 2021’in son günlerinde, sevdiklerimize kavuşmak için geçen yıla göre neredeyse dört katı fazla ulaşım harcaması yaptık. Özellikle tren, otobüs ve uçak harcamalarında bir önceki yıla kıyasla ciddi bir artış yaşandı.

2021
21 Aralık 2021

Mastercard; Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Afrika'daki varlığını daha ileriye taşımak, uzun vadeli büyüme ve yenilenme yolculuğunu geliştirmek için hayata geçirilen bir dizi yönetici değişikliklerini duyurdu. 1 Ocak 2022'den itibaren Mastercard'ın yeniden düzenlenen EEMEA (Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Afrika) bölgesi, Mastercard'ın küresel olarak faaliyet gösterdiği 210 pazarın 81'ini kapsayacak.

21 Aralık 2021

Mastercard platformunun MNG Kargo uygulamasına entegrasyonu sayesinde kargo çalışanlarının akıllı telefonları POS cihazına dönüşüyor, temassız ödemeler Akbank ödeme altyapısı aracılığı ile gerçekleşiyor.

2 Kasım 2021

Mastercard, görme engelli kişilere yönelik "Touch Card" adlı yeni kart standardı ile kapsayıcılık konusundaki etki alanını genişletiyor. Birçok kartta kabartma isim ve numara olmayan tasarıma geçildiğinden görme engellilerin tuttukları kartın bir kredi kartı mı, banka kartı mı yoksa ön ödemeli kart mı olduğunu hızla belirlemeleri için birkaç farklı etkili yol bulunuyor. Mastercard, bu zorluğu basit ama oldukça etkili bir yenilikle ele alıyor.

14 Ekim 2021

Ödeme teknolojileri öncüsü Mastercard, toplu taşımada temassız ödeme çözümlerini geliştirmeyi sürdürüyor. Masterpass çözümüyle 40’ı aşkın şehirde ulaşım kartlarına bakiye yüklenmesine olanak tanıyan Mastercard’ın araştırmasına göre, 3 yıl içerisinde tüm ödemeler dijital ortama taşınırsa ülkenin edeceği tasarrufla 10 adet üçüncü köprü yapılabilir.

21 Eylül 2021

Sürdürülebilir gelecek için çevre dostu çözümler hayata geçiren ödeme teknolojileri öncüsü Mastercard, “Sürdürülebilirlik İnovasyon Laboratuvarı” adlı yeni projesini duyurdu. 2022 yılının ikinci çeyreğinde Stockholm’de açılması planlanan laboratuvar, iklim bilincine sahip dijital ürünler ve çözümler geliştirmek için küresel bir araştırma ve geliştirme merkezi olarak hizmet verecek.

10 Haziran 2021

Ödeme teknolojileri öncüsü Mastercard, Octet ile bir araya gelerek Mastercard Ticari Ödemeler Platformu’nu ticari işletmelerin kullanımına sundu. Platform ticari kart sahiplerinin, satın alma yapacakları işletmelerde POS cihazı olmasa da kartlarıyla ödeme yapıp, taksit imkanlarından faydalanabilmesini sağlıyor.  Aynı şekilde POS cihazı bulundurmayan B2B işletmeler de bu platform üzerinden kart kabul edip taksit sunabiliyor.

3 Mayıs 2021

Ödeme teknolojileri lideri Mastercard ve Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV), KOBİ’lerin E-karnesini oluşturmak üzere bir araya geldi.

16 Nisan 2021

Mastercard’ın yeni araştırmasına göre, pandemi, milyarlarca1 kişinin daha sürdürülebilir davranışlar sergilemesini sağladı. Türklerin %86'sı pandemi öncesine göre, çevre konusunda daha bilinçli. Mastercard'ın yeni hizmeti, tüketicilerin daha bilinçli tercihler yapmasına yardımcı olmak için veri ve içgörüler sağlıyor.

13 Nisan 2021

Mastercard'ın hazırladığı ‘İyileşme İçgörüsü’ raporu, 2020 yılında dünya genelinde perakende sektöründe yapılan alışverişlerin sonuçlarını ortaya koydu. 900 milyar doları bulan e-ticaret harcamaları, sektörde dijital dönüşümün hızlandığını gösteriyor.

7 Nisan 2021

Ödeme teknolojileri lideri Mastercard ile Harvard Business Review tarafından gerçekleştirilen “Become Index” Analitik Hizmetler Araştırması’nın ikinci sayısı yayınlandı. Araştırma, pandemi döneminde hayata geçen uzaktan çalışma modeline dair iç görüleri, yöntemleri, riskleri, gelişmiş güvenliği ve müşteri deneyimlerini ortaya koydu.

17 Mart 2021

Ödeme teknolojileri lideri Mastercard’ın Türkiye ve Avrupa’nın mutfak tercihlerine dair yayınladığı yeni raporu pandemi dönemindeki yemek alışkanlıklarını gözler önüne serdi. Avrupa genelinde, köfte, spagetti ve krep gibi alışılagelmiş yemekler en çok tercih edilen tarifler arasında. Mutfak becerilerini en çok geliştiren ülke ise Türkiye oldu. Pandemi ile canlanan evde akşam yemeği partisi trendi kalıcı olacağa benziyor.

22 Şubat 2021

Pandemiyle ödeme alışkanlıklarımız değişti ve yeni şartlarda hem vatandaşlara hem de ticari işletmelere kolaylık sağlayan ürünler fark edildi. Ticari kartlarla dijital alışveriş oranı ve ulaşım alanında ortak kullanıma sunulmuş elektrikli scooter tercihi, Mastercard tarafından yapılan analizin göze çarpan sonuçları arasında.

14 Şubat 2021

Ödeme teknolojileri öncüsü Mastercard’ın, 19 ülkede Sevgililer Günü hediye alışkanlıklarını araştıran Sevgi Endeksine göre, Türkiye’deki online alışveriş oranları son 10 yıl içerisindeki en yüksek değerine ulaştı.

2020
28 Aralık 2020

Sağlık endişeleriyle geride bıraktığımız 2020, tüketicilerin yeni yıl alışverişlerinde daha duyarlı olmasını sağladı. Mastercard tarafından yapılan “Yeni Yıl Araştırması”, Türkiye’de, tüketicilerin %80’inin hediye alırken toplumsal fayda gözettiğini ortaya koyuldu. Bu oran, Avrupa’nın neredeyse 1,5 katı.

10 Aralık 2020

Akıllı şehirlerin gelişiminde kent sakinlerine akılcı ve yenilikçi çözümler sunmayı hedefleyen İSPARK Mastercard ile geliştirdiği çözüm ile ödemeleri mobile taşıdı.

26 Kasım 2020

Covid-19 pandemisiyle artan ihtiyaçlara cevap vermek ve ekonomik bir hareketlilik yaratmak için İhtiyaç Haritası ile bir araya gelen ödeme teknolojileri lideri Mastercard, yerel ekonomiyi canlandırmak, esnafımıza destek olmak ve ihtiyaç sahiplerinin ihtiyaçlarını karşılamak için ‘El Ele Destek Hareketi’ni başlatıyor.

20 Ekim 2020

Tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19’dan en çok etkilenen sektörlerden olan turizm ve eğlence endüstrilerinde kısmi toparlanma başladı. Mastercard tarafından yayınlanan Recovery Insights: Travel Check-In raporuna göre Türkiye havacılık sektörünün en hızlı toparlandığı 5’inci ülke oldu.

13 Ekim 2020

Yerel esnaf yeniden gözde oldu. Vatandaşın yüzde 86’sı tanıdık/bildik mağazadan alışveriş yapmayı tercih ederken, her 4 kişiden 3’ü esnafın tavsiyesine değer veriyor.

9 Ekim 2020

Kent yaşamına akıllı çözümler sunan ödeme teknolojileri lideri Mastercard, temassız toplu taşıma çözümleri, otopark ve yakıt ödemelerinin ardından Avrasya Tüneli geçiş ödemelerinin de Avrasya Tüneli mobil uygulaması üzerinden Masterpass ile hızlı ve güvenli bir şekilde yapılmasına olanak tanıyor.

1 Ekim 2020

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden BELBİM AŞ ile ödemeteknolojilerinin öncü şirketi Mastercard, İstanbullular’ın hayatını kolaylaştırmak için bir araya geldi. İşbirliği sayesinde İstanbulkart bakiyeleri, mobil uygulama üzerinden tek tıkla, hızlı ve güvenli bir şekilde doldurulabilecek.

30 Eylül 2020

E-ticaretin dünya genelindeki yükselişi devam ederken, Mastercard Türkiye yerli üretici ve işletmecilerin uluslararası pazarlardaki rekabetçi gücünü artıracak çözümler sunmaya devam ediyor. Türk hükümetinin 2023 ihracat hedefine ulaşmasını sağlamak ve e-ihracatın gelişimini desteklemeyi amaçlayan Mastercard, dünyanın en büyük e-ticaret platformlarından biri olan AliExpress ile ortak bir kampanyaya imza atıyor.

30 Eylül 2020

Ön ödemeli kartların kullanımı yaygınlaşırken, hızlı ve güvenli dijital ödeme platformu Masterpass de kabul edilen kartların sayısı da her geçen gün artıyor. Son olarak İninal’ın da entegrasyonu ile Masterpass’te kartları kullanılabilen e-para kuruluşlarının sayısı 5’e ulaştı.

21 Eylül 2020

Pandemi süreci dijitalleşmeden çekinen binlerce KOBİ’ye e-ticarete uygun maliyetlerle, sadece birkaç günde başlanabileceğini gösterdi.

17 Eylül 2020

Ödeme teknolojileri lideri Mastercard, İhtiyaç Haritası'yla bir araya gelerek Türkiye ekonomisine yaklaşık 1,5 milyon TL’lik yatırım yapıyor. Mastercard’ın bağımsız fonundan aktarılan ve sosyal sorumluluk adına yapılan yatırımla ihtiyaç sahiplerinin taleplerine cevap verilirken yerel ekonominin aktörlerinin de desteklenmesi amaçlanıyor. Proje sayesinde, toplumun dayanışma sorumluluğunu paylaşmayı görev edinen Mastercard ve İhtiyaç Haritası, Covid-19 nedeniyle kırılgan bir dönem geçiren bireylere ve işletmelere “can suyu” olmayı hedefliyor.

8 Eylül 2020

Mastercard tarafından sağlanan verilerle Harvard Üniversitesi bilim insanlarının yaptığı araştırma, iş seyahatlerinin ulusal ve global ekonomideki yerini ortaya koydu. COVID-19 sebebiyle seyahatler durma noktasına gelirken, Türkiye’nin de içinde olduğu araştırmaya göre iş seyahatlerinin tamamıyla iptal edilmesi halinde, küresel ekonomideki küçülme çift hanelere ulaşabiliyor.

16 Temmuz 2020

Dijitalleşen dünya, güvenlik sorunlarını da yanında getiriyor. Dijital kimlik kullanımında kişisel veri kontrolünün yönetimini kullanıcıya bırakan Mastercard’ın ‘Dijital Dünyada Güven Tazelemek’ başlıklı çalışmasına göre, ortalama bir tüketici yaklaşık 150 hesap kullanabiliyor.

8 Temmuz 2020

Mastercard’ın araştırması, pandemi nedeniyle karantina sürecinin etkilediği yerel harcamaların yeni normalleşme sürecinde yükselişe geçtiğini, karantina döneminin tüketicilerin yerel dükkan ve mağazalara bağlılığını artırdığını gösterdi. Eve kapanma sürecinde Avrupa’da her 3 tüketiciden 2’si, Türkiye’de de tüketicilerin neredeyse yarısı, yakın çevrelerinde yeni dükkanlar keşfetti. Araştırmaya göre Avrupa genelinde de Türkiye’de de her 10 tüketiciden 6’sı, yerel dükkanların maddi sıkıntılarını geride bırakmalarına yardımcı olmak için yakın çevrelerinde harcama yapıyor.

26 Haziran 2020

Mastercard, tokenizasyon çözümü ile dünyanın en büyük e-ticaret platformu Amazon’un müşterilerine daha hızlı ve akıcı  bir online alışveriş deneyimi sunmaya hazırlanıyor. Tüketiciler, Amazon’un tokenizasyon adaptasyonu ile kolayca ve güvenle tamamlayabilecek.

19 Haziran 2020

Mastercard, COVID-19 döneminde ofislerini eve taşıyan KOBİ’lerin hayatını kolaylaştırmak için oluşturduğu MasterKOBİ destek paketini genişletti. Hızlı ve güvenli ödeme altyapısı sunan dijital ödeme çözümü Masterpass’ın 1 yıl boyunca ücretsiz olarak sunulduğu MasterKOBİ Paketi’nde şimdi KOBİ’leri e-ticaretten proje yazma ve danışmanlık hizmetlerine, temizlikten baskı hizmetlerine kadar birçok alanda yeni avantajlar bekliyor.

20 Mayıs 2020

Salgın endişesi ile birlikte hayatımıza giren karantina ve sosyal izolasyon, temel ihtiyaç alışverişlerinin internete taşırken, online deneyimlere yönelik ilginin de patlamasına yol açtı. Mastercard tarafından Türkiye’yi de kapsayacak şekilde 15 Avrupa ülkesinde yapılan araştırma tüketcilerin online deneyimlere yaklaşımını ortaya koyuyor.

4 Mayıs 2020

Sosyal izolasyon ve fiziksel mesafedeki hassasiyet, süpermarket kasalarına da yansıdı. Dünya genelinde 10 kişiden 8’i temassız ödemeyi tercih ettiğini söylerken, bazı ülkelerde temassız işlemler iki ayda dört kattan fazla büyüdü.

30 Nisan 2020

Salgın endişesi ile sosyal izolasyon, alışveriş trendleri ve ödeme yöntemi tercihlerinde önemli değişikliklere yol açıyor. Mastercard Türkiye’nin araştırmasına göre kredi kartlı alışverişlerde tüketicilerin yüzde 63’ü temassız ödemeyi seçiyor. İki ayda iki kat artış kaydeden temassız ödemeyi ilk sıraya taşıyan temel unsurlar ise hijyen ve hız…

30 Nisan 2020

Mastercard, COVID-19 döneminde ofislerini eve taşıyan KOBİ’lere özel bir destek paketi oluşturdu.  Bu kapsamda hızlı ve güvenli ödeme altyapısı sunan dijital ödeme çözümü Masterpass 1 yıl boyunca ücretsiz olarak sunulurken, işletmelerin dijital santral, e-fatura, teknik servis ve kurye gibi ihtiyaçları da MasterKOBİ platformu üzerinden çok özel indirimlerle sunuluyor

12 Mart 2020

Ödeme teknolojileri lideri Mastercard, tıbbi araştırma ve yeni ilaç keşiflerini destekleyen Wellcome ve Bill & Melinda Gates Vakfı ile son dönemde gündeme oturan COVID-19 virüsü için Geliştirme ve Tedavilere Erişimi Hızlandırma Girişimi’ni başlattıkları müjdesini verdi. COVID-19 Therapeutics Accelerator adı verilen girişim, bu konudaki Ar-Ge çalışmalarını koordine edecek ve salgınla başa çıkmak için ilaç geliştirme ve yaygınlaştırmaya yönelik çalışmalar gerçekleştirecek.

27 Şubat 2020

Ödeme teknolojileri lideri Mastercard, Hızlı Büyüyen Avrupa Pazarları Bölgesinin İş geliştirme ve Siber Güvenlik Başkan Yardımcılığı görevine, Hakan Tatlıcı’yı atadı. 2014 yılından bu yana Mastercard bünyesinde çalışan Tatlıcı, son olarak Mastercard Hızlı Büyüyen Pazarlar İş Geliştirme Direktörlüğü görevlerini yürütüyordu.

25 Şubat 2020

Ödeme teknolojileri lideri Mastercard ve hazır giyim markası Sefamerve, müşterilerin siparişlerine hızlı, pratik ve güvenli şekilde kavuşmasına imkan veren bir ilke imza attı. Avrupa ve Türkiye’de ilk kez hayata geçen çalışma ile Sefamerve müşterileri artık popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp üzerinden mesajlaşarak siparişlerini verebilecek ve ödemelerini yine uygulamadan hiç ayrılmadan Masterpass güvencesiyle kayıtlı herhangi bir kartlarıyla yapabilecekler.

19 Şubat 2020

Ödeme teknolojileri lideri Mastercard, şirketlerin siber dayanıklılığını desteklemek amacıyla kamu, özel sektör ve düzenleyici kurumlar arasındaki iş birliğini artırmayı hedeflediği Avrupa Siber Dayanıklılık Merkezi'nin müjdesini verdi. Mastercard’ın Avrupa'daki ilk siber ve güvenlik merkezi konumundaki Avrupa Siber Dayanıklılık Merkezi, kurumsal dayanıklılığa katkıda bulunacak tarafları ve endüstri kuruluşlarını bir araya getirecek.

18 Şubat 2020

Yılbaşından bu yana tüm dünyayı endişelendiren salgın hastalıkların yayılmasında, elden ele dolaşan nakit paranın da etkisi olduğu ve nakit paraların temizlik işlemine tabi tutulması gündemde. Mastercard öncülüğünde, Oxford Üniversitesi bilim adamları tarafından, Avrupa çapında 15 ülkenin para birimine yönelik olarak gerçekleştirilen araştırma, banknotların üzerinde barındırdığı bakterileri ortaya koydu. Bilimsel testler, banknotların üzerinde 26 bini aşkın bakteri bulunduğunu kanıtladı. Bu bakteriler arasında, solunum ve idrar yolunda enfeksiyona neden olan bakteri bile bulunuyor.

17 Şubat 2020

Ödeme teknolojileri lideri Mastercard, Hızlı Gelişen Pazarlar, Pazarlama ve İletişim Başkan Yardımcılığı görevine Ceren Türkben Kaya getirdi. 2013 yılından bu yana Mastercard bünyesinde görev yapan Ceren Türkben Kaya, son olarak Güney Doğu Avrupa Pazarlama Yöneticiliği görevini yürütüyordu.

13 Şubat 2020

Ödeme teknolojileri öncüsü Mastercard’ın, 53 ülkede Sevgililer Günü hediye alışkanlıklarını araştıran Aşk Endeksine göre, bu dönemdeki alışveriş rakamları global ekonominin 5 kat üzerinde büyüdü. Online alışverişe olan ilgi artmaya devam ederken, mücevher ya da çiçek gibi klasik hediyeler yerini romantik konaklamalara, yemeklere ya da seyahatlere bıraktı.

13 Şubat 2020

Ödeme teknolojileri öncüsü Mastercard, pratik online ödeme çözümü Masterpass ile B2B iş birliklerine devam ediyor. Türkiye’de ilk kez Coca-Cola ile ortak proje gerçekleştirilen Masterpass, son olarak Türkiye’deki en büyük B2B ödeme portalı olan ve aynı zamanda bir ödeme kuruluşu olan Paynet’te aktive edildi. Bu iş birliği kapsamında Jotun, Ege Profil Ticaret ve Sanayi A.Ş., Petronas, Zuhal Müzik gibi yüzlerce markanın müşteri ve bayi-üye işyeri ödemeleri Masterpass’in güvenli ve pratik ödeme altyapısı üzerinden yapılacak.

13 Şubat 2020

Mastercard, farklı şirketlerin kurumsal sürdürülebilirlik çabalarını tek çatı altında toplamak ve çevreyi korumaya yönelik yatırımlar yapmak için Paha biçilemez Gezegen Koalisyonu adını verdiği bir platform oluşturdu. Bu platform aracılığıyla Mastercard, tüketicileri ve markaları önümüzdeki 5 yıl için 100 milyon ağaç dikmeye çağırdı.

13 Şubat 2020

Avrupa ülkelerinde yapılan Mastercard Yılbaşı Araştırmasına göre, yılbaşını aileleri ile geçirmek için Türkiye’den yola çıkacak bir kişi evine varmak için ortalama 648 km seyahat edecek ve 428 Euro harcama yapacak. 34 milyon kişinin %6’sı uçak, %80’i en az bir kez araba veya otobüs yolculuğu, %10’u ise tren yolculuğu yapıyor. Yeni yılı ailesiyle karşılamak isteyenler bu yolculukları için yılbaşından 2 ay önce para biriktirmeye ve seyahat planlamalarına başlıyor.